Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvodní stránka > Zajímavosti

Zajímavosti

Obec se nachází při severním okraji okresu Hradec Králové v údolí říčky Bystřice po obou stranách silnice E442 a železniční trati Hradec Králové - Jičín. Nadmořská výška je kolem      275 metrů nad mořem.

Obec je známa tím, že byla součástí bojiště, na němž se 3.7.1866 odehrála rozhodující bitva pruskorakouské války, o čemž svědčí řada pomníků padlým vojákům obou armád.

Současné území obce nebylo v historii osídleno příbytky lidí, ale byla zde tvrz, později mlýn, pivovar, cukrovar, velkostatek a také krásný zámek s neméně krásnou zahradou, o kterou pečoval m.j. praděd Bedřicha Smetany.

Rozvoj osídlení rodinnými domky započal po 1. svět. válce a do současných rozměrů se obec rozrostla především po roce 1960. Nyní je v obci 133 popisných čísel a žije zde 325 obyvatel. Je zde vybudována kanalizace, vodovod, zaveden zemní plyn a zrekonstruován rozvod el. energie. Obec připravuje pozemky pro výstavbu dalších rodinných domků.

Výhodná poloha obce napomáhá též obchodu a službám a tak lze zde navštívit dobře zásobené prodejny potravin a drogistického zboží, stavebnin, krmiv pro zvířata a také zahradních rostlin      a potřeb pro chovatele. Motoristé zde naleznou prodejnu ojetých pneumatik a také autoservis. Cestující veřejnosti a občanům obce se nabízí možnost občerstvení buď v tradiční hospůdce     U kanonýra Jabůrka nebo v nově vystavěném bistru Lila. Velmi dobré je také vlakové                   a autobusové spojení s okolními městy.

 

Z obecní kroniky

Od počátku po rok 1829

Válka 1866 a její dopady na život v našich obcích

Menu

Návod pro přihlášení k trvalému pobytu


Přihlášení k TP (22KB, .doc)


www.nechanicko.cz


www.hradeckyvenkov.cz

24. 10. Nina

Zítra: Beáta

Propojení obcí Sovětice - Sadová - Mžany stezkou pro cyklisty a pěší 

   Svoz odpadu  2017                 

   Svozový kalendář 2017

Nové vlakové a autobusové jízdní řády platné od 11.12.2016

        JŘ 2017.xls

Cyklobusy do Krkonoš

Cyklobusy v Podkrkonoší.pdf

Krkobusy leták 2016.pdf

Krkobusy plakát 2016.jpg

     

Zákaz podomního prodeje

 

Používání a rezervace sportovního hřiště

     Používání a rezervace      sportovního hřiště.doc

Poplatky za využití hřiště 2017

Poplatky za využití hřiště v Sadové.doc

 

Rybářský řád na rok 2017

 Rybářský řád 2017.doc

 

 

 

 

       

Návštěvnost stránek

123640