Historie obce

Obec Sadová se nachází při severním okraji okresu Hradec Králové v údolí říčky Bystřice po obou stranách silnice E442 a železniční trati Hradec Králové - Jičín. Nadmořská výška je kolem 275 metrů nad mořem.

Obec je známa tím, že byla součástí bojiště, na němž se 3.7.1866 odehrála rozhodující bitva pruskorakouské války, o čemž svědčí řada pomníků padlým vojákům obou armád.

Současné území obce nebylo v historii osídleno příbytky lidí, ale byla zde tvrz, později mlýn, pivovar, cukrovar, velkostatek a také krásný zámek s neméně krásnou zahradou, o kterou pečoval m.j. praděd Bedřicha Smetany.

Rozvoj osídlení rodinnými domky započal po 1. svět. válce a do současných rozměrů se obec rozrostla především po roce 1960. Nyní je v obci 140 popisných čísel a žije zde 325 obyvatel. Je zde vybudována kanalizace, vodovod, zaveden zemní plyn a zrekonstruován rozvod el. energie. Obec připravuje pozemky pro výstavbu dalších rodinných domků.

Výhodná poloha obce napomáhá též obchodu a službám a tak lze zde navštívit dobře zásobené prodejny potravin a drogistického zboží, stavebnin, krmiv pro zvířata a také zahradních rostlin a potřeb pro chovatele. Cestující veřejnosti a občanům obce se nabízí možnost občerstvení buď v tradiční hospůdce U kanonýra Jabůrka nebo v bistru Lila. Velmi dobré je také vlakové a autobusové spojení s okolními městy.

Kronika obce Sadová do r. 1946

Válka 1866 a její dopady na život v našich obcích